ENG
   PL


Tomasz KawełczykWYSTAWA »


Tomasz Kawełczyk urodził się w 1980 roku w Łodzi. Studiował na Wydziale Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 2006 roku obronił dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Drzeworytu prowadzonej przez prof. Andrzeja Bartczaka oraz Pracowni Rzeźby prowadzonej przez prof. Aleksandra Hałata. W 2009 roku został zatrudniony na stanowisku asystenta prof. Lesława Miśkiewicza w Pracowni Podstaw Kompozycji 2 w macierzystej uczelni. W 2017 roku obronił pracę doktorską. Od 2020 pełni funkcję prodziekana na Wydziale Sztuk Pięknych łódzkiej ASP.

Twórczość Kawełczyka związana jest głównie z techniką drzeworytu oraz rzeźbą. W 2012 roku przebywał w rezydencji artystycznej w Japonii gdzie studiował tradycyjną, japońską technikę drzeworytu barwnego Mokuhanga. Od tamtej pory aktywnie dzieli się zdobytą wiedzą prowadząc warsztaty, organizując wykłady i pokazy. Do najważniejszych zaliczyć można warsztaty towarzyszące wystawie drzeworytów japońskich „Droga do Edo” przeprowadzone w Muzeum Narodowym w Warszawie czy zrealizowane w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha podczas wystawy „Japońska układanka”.

W latach 2014, 2015 realizował prace badawcze poświęcone metodzie tworzenia barwnych odbitek drzeworytniczych japońską metodą druku farbami wodnymi. W pracy z 2019 roku Kawełczyk w swoich badaniach skupił się na połączeniu autorskich drzeworytów i systemu japońskich ekranów parawanowych Byobu w przestrzenne obiekty graficzne. Grafiki Tomasza Kawełczyka znajdują się z zbiorach prywatnych i muzealnych w Polsce, Japonii, Kanadzie, Brukseli i Wielkiej Brytanii.tkawelczyk@gmail.com

HOME | NOWOŚCI | WYSTAWY | ARTYŚCI | KONTAKT